Wybrana na sampling #0057 Wardhead to blend destylatów z 1997 roku, które spędziły 21 lat dojrzewania w becze hogshead po bourbonie i zostały zabutelkowane z naturalną mocą 55,5%, bez filtracji na zimno.
Wardhead nie jest nazwą destylarni, jest to nazwa, która skrywa w sobie whisky powstałą w największej destylarni w Szkocji – Glenfiddich. Jedyną różnicą jest to, że whisky ta została wzbogacona odrobiną destylatu z innego zakładu, co nazywane jest ‘tea spooning’, i oznacza niewielką, symbolicznie porównywaną z łyżeczką od herbaty, ilość innej whisky. W przypadku Wardhead dodatkiem jest odrobina Balvenie (co ciekawe, istnieje także odwrotna proporcja – Balvenie tea spoonowane odrobiną Glenfiddich nazywane jest Burnside).
Glenfiddich, której destylat tworzy serce naszej Wardhead, została założona w 1886 przez Williama Granta of Dufftown u brzegu rzeki Fiddich. Uprzednio Grant był managerem Mortlach, lecz zdecydował się na założenie własnego zakładu. Rok później destylarnia wyprodukowała swój pierwszy new make. Z biegiem lat destylarnia nabierała coraz większego znaczenia, szczególnie po 1963 roku gdy zdecydowano się na wprowadzenie whisky Glenfiddich jako 12-letnią single malt. Dziś jest to jedna z najlepiej sprzedających się whisky na świecie. Firma rodziny Grantów jest dziś poważnym graczem, należą do nich także inne destylarnie – Kininvie, Aisla Bay oraz Balvenie, której to 1% zawiera się w wybranej przez nas Wardhead blended malt. Kompletu dopełniają marki blended whisky Monkey Shoulder oraz popularny Hendrick’s Gin.
Od zawsze zakład pozostaje w rękach jednej rodziny – Grantów, obecnie zarządzany jest przez piątą generację rodziny. Jest to też największych szkockich destylarni, zajmując 35 hektarów mieści 2 budynki destylacyjne mieszczące łącznie 28! alembików, zakład kotlarski, zakład bednarski, obszerne magazyny i linie do butelkowania gotowych wyrobów.
Co ciekawe, alembiki w budynku destylacyjnym #2 mają niezmieniony od 1886 roku kształt i rozmiar i podgrzewane są gazowo, bezpośrednio ogniem. Zazwyczaj taka kombinacja nadaje destylatowi mocnego i ciężkiego stylu. W Glenfiddich jednak lekki, owocowy styl destylatu jest jedną z cech rozpoznawalnych, co osiąga się szybkim odcięciem alkoholu.