Prezentowana przez nas Old Pulteney to 18-letnia whisky, wydestylowana w 1970 roku i zabutelkowana w 1988 roku, przez słynnego niezależnego szkockiego bottlera Gordon & MacPhail, z przeznaczeniem na rynek włoski, które to przygotowane zostało na zlecenie słynnego włoskiego importera i wydawcę whisky – Sestante. Niestety brak informacji o zastosowanej beczce.
Gordon & MacPhail to firma zajmujaca się handlem whisky od 1895 roku, gdy James Gordon i John Alexander MacPhail założyli przedsiębiorstwo spożywczo-winiarskie w Elgin. Dzis Gordon & MacPhail ma status bardzo poważanego gracza na rynku wydawców whisky, ale także producentów, ponieważ od 1998 roku jest właścicielem destylarni Benromach. Od czterech generacji rodzina Urquhartów zarządza przedsiębiorstwem z jego siedziby w Elgin. GM znany jest z wielu serii whisky, wydawanych pod swojego rodzaju sub-markami Connoisseurs’ Choice, The Private Collection, Cask Strength, Rare Old i najbardziej ekskluzywnej z nich wszystkich The MacPhail’s Collection (edycje 70-letnich whisky – najstarszych butelkowanych whisky na świecie).
Sestante Import to włoski importer whisky, firma założona przez człowieka-instytucję – Ernesto „Rino” Mainardiego, która działała pod tą nazwą do 1990 roku, kiedy to zabutelkowano ostatnią edycją pod ich marką. Sam Mainardi jest i był jednym z prekursorów popularyzacji whisky na półwyspie Apenińskim. Co więcej, to także jeden z pierwszych niezależnych wydawców whisky, choć początki działalności (chyba wszystkich włoskich bottlerów) wiodły przez współpracę z szkockimi wydawcami jak Cadenhead, Gordon & MacPhail czy Douglas Laing. Mainardi przez niektórych jest określany jednym z najlepszych nosów we Włoszech, sam także w wywiadach przyznawał że jego filozofią na początku było kupno jednej-dwóch beczek, przy czym był zdeterminowany by selekcji dokonać osobiście aby wybrać najlepsze możliwe beczki whisky. Na przełomie lat 70 i 80 Mainardi dla najważniejszych swoich klientów zaczął organizować nawet wycieczki do szkockich destylarni i dystrybutorów, co z czasem stało się corocznym wydarzeniem. Za każdym razem w innym składzie, testowano ‘na ślepo’ jaką beczkę butelkować a jaką nie, a inwestycję opłacał Mainardi. Okazało się to sukcesem, butelki szybko się wyprzedawały a ich wartość i uznanie rosły i rosną nieustannie do dnia dzisiejszego. Sestante, pomimo zakończenia działalności, w pewnym sensie funkcjonuje nadal, ponieważ Mainardi był jednym z założycieli innego włoskiego wydawcy whisky – Silver Seal, który także wydaje niektóre swoje edycje opatrzone dopiskiem Sestante Collection.
Old Pulteney jest określana mianem „The Maritime Malt” i istotnie, jest to chyba najbardziej rozpoznawalna cecha tej destylarni – położenie w pobliżu portu rybackiego w Wick, w historycznym hrabstwie Caithness i przywiązanie zakładu do morskich tradycji miasta i regionu. Założona w 1826 roku przez Jamesa Hendersona, który wcześniej pracował w gorzelni Stemster, nieco w głąb lądu. Pulteney zawdzięcza swoją nazwę lokalizacji w nowopowstałej dzielnicy Wick – Pulteneytown. W 1920 przejeła destylarnię firma zajmująca się blendingiem James Watson & Co, by po 5 latach trafić pośrednio w ręce John Dewar & Sons.
Old Pulteney, jak bardzo wiele destylarni whisky, zanotowała także dość długą przerwę w działaniu. Produkcję wstrzymano w 1930 roku, jednak powód takiego stanu rzeczy był bardzo oryginalny. W mieście Wick wprowadzono prohibicję, w celu przeciwdziałania alkoholizmowi. Miasto pozostawało „trzeźwe” aż do 1947 roku. Pulteney wznowiła destylację alkoholu cztery lata później pod zarządem Bertiego Cumminga, właściela Balblair. Z kolei w latach 1958/9 przeszła grunotowną przebudowę, by od 1961 roku stać się na kilkadziesiąt lat częścią Allied Breweries (później Allied Domecq). Przez wiele lat whisky Old Pulteney była dostępna jako single malt whisky, jedynie w rzadkich i krótkich edycjach niezależnych dystrybutorów, głównie organizowanych przez Gordon & MacPhail. Prawie cała whisky pochodząca z zakładu była wykorzystywana na potrzeby blended whisky.
Ten stan zmienił się dopiero wraz z przejęciem Pulteney przez Inver House, w którego rękach pozostaje do dziś. Firma postawiła sobie za zadanie zbudowanie solidnej i trwałej marki Old Pulteney i stąd wziął swój początek marketingowy przydomek The Maritime Malt, oraz szereg edycji nawiązujących do legendarnych dla portu w Wick jednostek rybackich czy różnego rodzaju regat i wydarzeń związanych z morzem.
Oryginalności w przypadku tej destylarni jest więcej niż tylko morski charakter – alembiki maja bardzo oryginalny, przesadzony, cebulasty i beczułkowaty kształt, co znajduje swoje odzwierciedlenie w oryginalnym kształcie szyjki butelek OP ale przede wszystkim wpływa na charakter i strukturę new make’u który powstaje w wyniku destylacji. Alembiki nie mają charakterystycznego „łabędziej szyi” w rezultacie ich ramiona są przytwierdzone bezpośrednio na górze. Świeżo otrzymany spirytus średnio zawiera 68,8% alkoholu, pachnie płatkami zbożowymi, skórą, siarką, estrami i warzywami. Zdolności produkcyjne zakład określa na ok 1,8 mln litrów spirytusu rocznie. Według niektórych źródeł obecnie 60% produkcji trafia do dojrzewania jako single malt wydawane przez destylarnię, pozostała część jest sprzedawana na zewnątrz. Do starzenia destylatów single malt używa się głównie (95%) beczek dębowych uprzednio napełnianych bourbonem, które trafiają do 5 magazynów własnych destylarni, wszystkich zlokalizowanych w Wick i hrabstwie Caithness.