Malt Whisky Club Poland
Strona zawiera materiały informacyjne dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
PODAJ SWÓJ ROK URODZENIA
WEJDŹ
Aby korzystać z tej strony musisz mieć ukończone 18 lat. Aby dowiedzieć się więcej na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, odwiedź www.pijodpowiedzialnie.pl.
   

Bowmore 15yo Sestante for Carato Whiskybase Link

For Carato

Kategoria:
Single Malt
Kraj pochodzenia:
Szkocja
Region:
Islay
Destylarnia:
Bowmore
Bottler:
Sestante
Moc:
40,0%
#D0082
Bowmore 15yo Sestante for Carato logo
Rok założenia:
1779
Status
Aktywna
Spirit stills:
2
Wash stills:
2
Właściciel:
Beam Suntory
Roczna produkcja:
2000000 l
Bowmore 15yo Sestante for Carato
Bowmore Distillery
School Street
Bowmore
Isle of Islay
Argyll
PA43 7JS
United Kingdom
Bowmore 15yo Sestante for Carato
Bowmore 15yo Sestante for Carato
For Carato
Wybrana przez nas Bowmore, została zabutelkowana na rynek Włoski przez Sestante, dla Carato, enoteki zajmującej się obrotem alkoholami (spirytualiami i winami) oraz restauracji, zlokalizowanych w Brescii.

Historia destylarni
Pierwsze wzmianki o Bowmore pochodzą z 1779 roku choć oficjalnie licencję na produkcję gorzelniczą uzyskał John Simpson w 1816 roku. Gorzelnię przejęła firma blendingowa Wm & Jas. Mutter i to od tego momentu ‘kariera’ Bowmore zaczęła nabierać większego rozgłosu. Żródła donoszą, że w 1841 roku beczkę Bowmore zażądał dwór królewski. Jak to w przypadku wielu historii destylarni, dość często zmieniała ona swoich właścicieli, by w 1964 trafić w ręce brokera Stanleya P Morrissona. Era Morrissona była początkiem legendy Bowmore i jej równie słynnych edycji whisky z połowy lat 60 XX wieku. Zakład nieustannie modernizowano, wprowadzając nawet rekuperację gorącej wody, która zasilała pobliski basen miejski. W 1989 właścicielem (którym jest do dziś) zostało Suntory, a kilka lat później wydano przełomową Black Bowmore (1994). Bowmore to dym, przywodzący na myśl plażowe ogniska, miesza się z wyraźnie słoną nutą, kwiatami, płatkami zbożowymi, cytrusami, a pod spodem nutą owoców tropikalnych. To właśnie ten charakter, dojrzewając w beczkach, staje się głównym aromatem, a torf pozornie zanika całkowicie. Znaczny procent destylatów dojrzewa w beczkach po sherry, które przenoszą Bowmore w innym kierunku – ciemnych owoców, czekolady, kawy, cytrusów i dymu. Znaczna część whisky z destylarni dojrzewa na wyspie, a (legendarny) magazyn nr 1 charakteryzują się najbardziej niezwykłym mikroklimatem. To chłodne, wilgotne środowisko – sklepienie znajduje się poniżej lustra wody Loch Indaal, a jedna ściana tworzy miejski mur morski – jest postrzegane jako idealne do długotrwałego dojrzewania.
Sestante
Sestante Import to włoski importer whisky, firma założona przez człowieka-instytucję – Ernesto „Rino” Mainardiego, która działała pod tą nazwą do 1990 roku, kiedy to zabutelkowano ostatnią edycją pod ich marką. Sam Mainardi jest i był jednym z prekursorów popularyzacji whisky na półwyspie Apenińskim. Co więcej, to także jeden z pierwszych niezależnych wydawców whisky, choć początki działalności (chyba wszystkich włoskich bottlerów) wiodły przez współpracę z szkockimi wydawcami jak Cadenhead, Gordon & MacPhail czy Douglas Laing. Mainardi przez niektórych jest określany jednym z najlepszych nosów we Włoszech, sam także w wywiadach przyznawał że jego filozofią na początku było kupno jednej-dwóch beczek, przy czym był zdeterminowany by selekcji dokonać osobiście aby wybrać najlepsze możliwe beczki whisky. Na przełomie lat 70 i 80 Mainardi dla najważniejszych swoich klientów zaczął organizować nawet wycieczki do szkockich destylarni i dystrybutorów, co z czasem stało się corocznym wydarzeniem. Za każdym razem w innym składzie, testowano ‘na ślepo’ jaką beczkę butelkować a jaką nie, a inwestycję opłacał Mainardi. Okazało się to sukcesem, butelki szybko się wyprzedawały a ich wartość i uznanie rosły i rosną nieustannie do dnia dzisiejszego. Sestante, pomimo zakończenia działalności, w pewnym sensie funkcjonuje nadal, ponieważ Mainardi był jednym z założycieli innego włoskiego wydawcy whisky – Silver Seal, który także wydaje niektóre swoje edycje opatrzone dopiskiem Sestante Collection.
Logo
DOŁĄCZ
DO STOWARZYSZENIA ZRZESZAJĄCEGO MIŁOŚNIKÓW WHISKY SINGLE MALT
WYPEŁNIJ FORMULARZ

IX Spotkanie - wrzesień 2022

wiecej

KONTAKT

Markus Bomba
founder / administrative manager
+48 509-413-223 markus@maltwhiskyclub.pl
Michał Kortas
founder / brand manager
+48 608-672-739 michal@maltwhiskyclub.pl
Jakub Łukasik
board member
+48 509-504-859 kuba@maltwhiskyclub.pl
Stowarzyszenie Malt Whisky Club Poland
ul. Cicha 23/5, 40-116 Katowice

NIP: 634 284 57 03 | REGON: 362440649
ING: 73 1050 1214 1000 0090 3070 4226