Przedstawiamy Ardbeg, która została wydestylowana w 1992 roku i wydana przez niezależnego włoskiego bottlera, firmę Silver Seal. Whisky ta dojrzewała w beczce po sherry i została zabutelkowana w 2004 roku z mocą 46%. Co ciekawe, ta konkretna edycja została przygotowana dla włoskiego Collecting Whisky, które współtworzył m.in. legenda świata whisky - Giorgio D’Ambrosio, a podana na etykiecie liczba mówi, ze zabutelkowano jedynie 120 sztuk.
Niektóre źródła wymieniają Silver Seal, jako nieoficjalnego sukcesora legendarnego włoskiego rozlewcy Sestante, który zakończył działalność około 1990r. Silver Seal oficjalnie funkcjonuje od przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych i wznowił dzieło predecesora, wydając bardzo ciekawe i unikatowe whisky ale już pod swoją marką, z logo wkomponowanym w charakterystyczny dla Szkocji kwiat ostu. Także kolory na ich etykietach nawiązują do regionów Islay, Higlands i Lowlands (kolejno: żółty, niebieski i zielony).
Początkowo SS bazował na współpracy z Douglas Laing, najprawdopodobniej przelewając zawartość zakupionych tam butelek do swoich własnych, by z czasem przejść do zakupu całych beczek. Specjalizacją Silver Seal są ekskluzywne i limitowane edycje whisky, bazujące na wyjątkowej i rygorystycznej selekcji leżakowanych destylatów. Stoi to w zgodzie ideą, według której działało Sestante Ernesto Mainardiego i według której wydaje swoje whisky Silver Seal, także założone przez Mainardiego, a zarządzane obecnie przez Massimo Righi’ego, Włocha, właściciela Whisky Antique.
Destylarnię Ardbeg oficjalnie założono w 1815 roku, jednak początki produkcji sięgają roku 1794, kiedy rozpoczęto nielegalną wówczas dystrybucję alkoholu, korzystając z doskonałej jakości wody z jeziora Uigeadail oraz trudno dostępnej lokalizacji. Destylarnia znajduje się na południowym wybrzeżu szkockiej wyspy Islay.
Historia marki jest dość burzliwa, tylko w II połowie XX w. Ardbeg miał 3 różnych właścicieli, po zawirowaniach i spadkach sprzedaży na kilka lat wstrzymano nawet produkcję. W 1997 roku destylarnia znalazła się w rękach Glenmorangie, które przywróciło jej wigor i już dwa lata później osiągnięto produkcję na poziomie 600 000 litrów rocznie. Obecnie Ardbeg jest częścią Moët Hennessy Group, należącej do koncernu LVMH.
Destylarnia słynie z dymnej i torfowej whisky, choć z powodzeniem może być też uznawana za producenta jednych z najsłodszych destylatów z Islay. Ardbeg jest znany ze swojej oleistej konsystencji (dzięki użyciu oczyszczaczy na końcach ramion alembików), popielistej i smolistej naturze, zbalansowanej przez cytrusową słodycz wewnątrz destylatów.
Ardbeg to wiele różnych specjalnych i osobliwych edycji, destylarnia wydaje często butelki, jako zapowiedzi swoich późniejszych whisky (Very Young, Still Young, Almost there). Mistrzowie z Ardbega często eksperymentują, wykorzystując beczki po sherry (Uigeadail), historie z .. kosmosem (Supernova) czy nietypowe drewno znad Morza Czarnego (tegoroczny Kelpie). Od przełomu wieków destylarnia produkuje jedną whisky z określeniem wieku (Ardbeg Ten) i dopiero w 2016 roku wzbogaciła się o kolejną oficjalną, tym razem 21-letnią, edycję. Od 2000 r. destylarnia prowadzi i rozwija ogólnoświatowy klub miłośników i pasjonatów whisky Ardbeg, który liczy już ponad 120 000 sympatyków na całym świecie.